Patrykowe Zielone Piwo

Zbliża się dzień św. Patryka (17 marca) i wszystkim na myśl przychodzi zielone piwo. Dzisiaj subiektywny przegląd trunków, które na ogół powinny lśnić złotem, a mienią się zielenią.

Nie taki Patryk święty

Zastanawialiście się dlaczego Irlandczycy piją zielone piwo w święto swojego patrona? Otóż wiąże się to z legendą, a jej głównym bohaterem jest owy święty. Podobno św. Patryk lubił przychodzić do karczmy i pić whisky…z dzbana! Jednak któregoś razu kaczmareczka poskąpiła mu zacnego trunku i nie nalała do pełna. Co zrobił w tej dramatycznej sytuacji św. Patryk? Postraszył ją mękami piekielnymi! Hmmm tylko dlaczego Irlandczycy piją w ten dzień piwo, a nie whisky z dzbana? No to już chyba wiecie, piwem nikt nie pogardzi… wręcz przeciwnie. Poza tym niezły kozak był ze św. Patryka. Wypić cały dzban whisky…

To co pijemy?

Oczywiście w pubach znajdziemy w ten dzień różne dziwne zielone wynalazki. Myślę, że bez problemu będziemy mogli zamówić piwo koncernowe z syropem, które zabarwi je na kolor jabłuszka. Dla tych, którzy mają ochotę posiedzieć w domu przy zielonkawym trunku, znalazłam kilka opcji.

1. Lubuskie Zielone, Browar Witnica

zielone_0
zdjęcie: sklep.browar-witnica.pl

Ok, barwa tego piwa jest raczej zielonkawa…W moim odczuciu jest dosyć słodkie, aczkolwiek ciekawe dla poszukujących czegoś nowego, odstawiając na chwilę popularne Tyskie, Żubra itp. Browar dedykuje je miastu Witnica, dzięki któremu może korzystać z czystej źródlanej wody Witnica Czysta i Zielona.

Cena: ok. 3,50 zł

2. Raciborskie Zielone, Browar Zamkowy Racibórz

raciborskie
źródło: www.browar-raciborz.pl

To typowy lager z dodatkiem barwnika naturalnego. Kolor rzeczywiście zielony, no i tyle…

Cena: ok. 3,30 zł

3. Irlandzkie Zielone, Browar Krajan

irlandzkie-zielone-05
źródło: www.krajan.com.pl

Bardzo zielone, niemal jak płyn do naczyń. Dostępny również w małych butelkach.

4. Zielone, Browar Huta Piwa

zielone
źródło: Facebook Huta Piwa

To piwo jest zielone tylko z nazwy, która powstała od zielonej dzielnicy i zielonego osiedla w Nowej Hucie. Jeśli chodzi kolor, jest czarne jak smoła. I nic w tym dziwnego, ponieważ to Foreign Extra Stout, czyli piwo dość ciężkie. Dodaję do listy, bo warto zwrócić uwagę na ten browar!

Jeszcze dodam od siebie, że kolor zielony wcale nie łączy się ze św. Patrykiem. Jeżeli już powinniśmy Pana Świętego kojarzyć z którymś kolorem to z niebieskim – występuje on też na sztandarach Królestwa Irlandii i Prezydenta Irlandii. Jednak podczas powstań narodowych wykorzystywano symbol koniczyny i zielony stawał się coraz popularniejszym kolorem. Irlandczycy niekoniecznie piją piwo o zielonym kolorze. Raczej jest to atrakcja dla turystów. Dlatego ja zachęcam do spróbowania w ten dzień jakiegoś fajnego stouta lub tradycyjnego Guinessa. Irlandzkie whisky pewnie też da radę 😉

Btw, wiedzieliście o tym, że św. Patryk jest również patronem Nigerii?