Piwa kontrowersyjne – czyli Putin is a Dickhead, a Nygus is Sweet

Uwaga! Niektóre trunki łamią wszelkie stereotypy, odnoszą się do obrzydliwych skojarzeń i mogą obrażać uczucia religijne! Pisaliśmy już o hardkorowych piwach w „Sterydy, broda i śledź w piwie„, a dzisiaj szokujące dla niektórych chwyty browarów w nazewnictwie piw i tworzenia niejednoznacznych etykiet. 


Przed Wami subiektywna lista kontrowersyjnych piw:

15. Ox Bile

Czyli bycza żółć. Piwo w stylu podwójne IPA z zielonogórskiego browaru restauracyjnego haust. Nazwa nawiązuje do piwnego mitu jakoby do niektórych piw zamiast chmielu dodawano żółć bydlęcą.

Ox Bile

źródło

14. Golden Monk

Piwo w stylu saison IPA od AleBrowaru. Kontrowersję w tym piwie wzbudziła etykieta. Trzymany w rękach tytułowego mnicha przedmiot miał przypominać monstrancję, zaś pęto kiełbasy zawieszone u jego pasa różaniec. Po drobnej aferze medialnej etykieta została delikatnie skorygowana.

Etykieta oryginalna:

prezentacja-300x253

Etykieta po zmianach:

golden monk

źródło

13. Sweet Nygus

Mleczny stout z browaru kontraktowego Solipiwko. Czarna barwa trunku przypomina kolor skóry tytułowego Nygusa / Nigga /Czarnucha. Browar ten stworzył również inne piwa o dwuznacznych nazwach: Czarna Pitch oraz Wielki Wuj.

Sweet Nygus 1

źródło

12. Original Pussy Beer oraz Order of Yoni

Piwa z bakteriami z pochwy. Opisane już przez nas w tym artykule.

pussy beer 1

źródło

ORder of yoni 1 ORder of yoni 2

źródło

11. Hello My Name is Vladimir

Podwójne IPA z dodatkiem jagód cytryńca chińskiego z browaru BrewDog. Na etykiecie przedstawiono kilka wizerunków Władimira Putina na tle dość intensywnych, tęczowych kolorków. Z dopiskiem „not for gays”.

ello my name is vladimir 1

źródło

10. Putin Huilo z ukraińskiego browaru restauracyjnego Pravda Beer Theather. Na etykiecie przedstawiono nagiego Putina, który trzyma na kolanach Miedwiediewa. Nazwa tłumaczy się na angielski jako „Putin is a Dickhead”.

Putin uilo 1

źródło

9. Sink the Bismarck od BrewDoga

Efekt pojedynku niemieckiego browaru Schorschbrau z brytyjskim BrewDogiem. Browary kolejno podbijały stawkę w walce o tytuł producenta najmocniejszego piwa na świecie. Kiedy BrewDog po raz kolejny wysunął się na prowadzenie nazwał swoje wymrażane IPA 41%alk. „Sink the Bismarck”. Nazwa ta nawiązuje do zatopienia przez brytyjczyków niemieckiego okrętu wojennego, pancernika Bismarck, podczas II wojny światowej.

Sink te bismarck 1 Sink te bismarck 2

źródło

8. Mexas Ranger

Piwo z dodatkiem ostrych papryczek od Mikkelera. Piwo przedstawia na etykiecie dwójkę ludzi o wyglądzie meksykanów. Kobieta trzyma w dłoni papryczkę chili przypominającą sztylet, zaś na etykiecie widnieje napis „crossing the border” – nawiązanie do nielegalnego przekraczania granicy USA.

mexas_ranger_press_site

źródło

7. End of History od BrewDoga

Kolejny etap zawodów w tworzeniu najmocniejszego piwa na świecie. Kilkanaście butelek tego 55% trunku zostało „oprawione” w martwe zwierzątka – wiewiórki oraz gronostaje. Nazwa „Koniec Historii” nawiązuje do dzieła japońskiego pisarza Fukuyamy.

End of istory 1 End of istory 2 End of istory 3

źródło

6. Delirium Tremens

Z belgijskiego browaru Brouwerij Huyghe. Nazwa tego trunku oznacza zaburzenia świadomości związane z długotrwałym, nadmiernym spożywaniem alkoholu. Podczas takiego „delirium” możemy zobaczyć białe myszki, czy nawet – widocznego na etykiecie trunku – różowego słonia. Browar oferuje również kilka innych wariantów trunku, m.in. ciemne Delirium Nocturnum, wariant świąteczny Delirium Christmas, itd.

Delirium Tremens 3 Delirium Tremens 4

5. Xhamster Beer

Piwo w belgijskim stylu trippel stworzone dla portalu erotycznego Xhamster. „Beer is Cumming” 😉

Xhamster beer 1

źródło

4. Stag Semen Stout

Piwo uwarzone dla pubu The Green Man. Nowozelandzkie piwo z dodatkiem spermy jelenia.

Stag Semen Stout

źródło

3. Witch’s Wit

Piwo w stylu witbier z kalifornijskiego browaru Lost Abbey. Etykieta przedstawia kobietę (wiedźmę) paloną na stosie.

lost-abbey-witches-wit-full

źródło

2. Hangin’ Frank

Piwo z browaru Short’s Brew. Piwo przedstawiało samobójcę – wisielca. Po dwóch latach zmieniono nazwę na ControversiALE, z dopiskiem drobnym druczkiem „F.K.A. Hangin Frank”.

Hangin Frank

źródło

1. Gandi Bot

Podwójne IPA z browaru New England Brewing Co. Piwo zmieniło etykietę oraz nazwę na G-bot. Przez pewien czas opakowanie „zdobił” jednak wizerunek robota o kształcie Mahatmy Gandhi. Wielkiego przywódcy religijnego, człowieka który ze względów ideologicznych / religijnych był zdecydowanie przeciwny spożywaniu alkoholu.

Gandhi Bot 1 Gandhi Bot 2

źródło

Browary zachowują się dosyć frywolnie w nadawaniu nazw, czy tworzeniu grafik podczas produkcji piwa. Dla jednych może to oznaczać chwyt marketingowy, dla innych po prostu zaznaczenie oryginalności. Dla jednych słowo Nygus jest obraźliwe, dla innych nawiązanie do symboli religijnych na etykiecie jest nie do pomyślenia. A Ciebie to w ogóle rusza?