Piwa, które najlepiej smakują latem

Nadchodzi lato, a ciepłe, słoneczne dni aż proszą się o spotkania na dworze ze znajomymi. Taki wspólny grill, czy też inny wypad na łono przyrody nie może się obyć bez dobrego piwka 😉 Nie zapominajmy też finałach mistrzostwach Euro – mecz zawsze kojarzy się z piwem. Zobaczcie więc, jakie gatunki nadają się najlepiej jako piwa na lato 😉

Piwa sesyjne

Termin ten określa piwa, lekkie, rześkie, o stosunkowo niedużej zawartości alkoholu, nadające się na dłuższą „nasiadówkę”. W naszych szerokościach geograficznych popularnym gatunkiem piw dolnej fermentacji jest zdecydowanie pils, ale i inne lekkie, jasne lagery sprawdzą się dobrze. W tego typu pozycjach specjalizują się nasi południowi oraz zachodni sąsiedzi, choć i nam wiele do nich ostatnio nie brakuje 😉 Czesi swoje piwa tradycyjnie nazywają od zawartości ekstraktu w piwie. Dlatego poza terminem pils możemy się spotkać z określeniami desitka / vycepni (lekkie piwo 10% ekstraktu, ok. 4% alkoholu)  oraz premium (pozycja mocniejsza, odpowiednik naszego „jasnego pełnego”). To drugie ma 12% ekstraktu oraz ok. 5% alkoholu.

piwa na lato - sesyjne

W Niemczech również znajdziemy sporo piw typu pils, poza tym możemy spotkać się z określeniami takimi jak leicht (lekkie piwka poniżej 4% alk.), export (pozycje mocniejsze, kolejny odpowiednik naszego „fulla”), czy zwyczajnie helles. To ostatnie oznacza po prostu jasnego lagera. Przechodząc do klimatów wyspiarskich i piw górnej fermentacji warto zwrócić uwagę na takie terminy jak mild, bitter czy ESB (extra special bitter) – to wszystko łagodne, niezbyt chmielone jasne ejle (pale ale) o zawartości alkoholu rzędu 3-5%.

piwa na lato - pils

Amerykańskie chmiele

Spośród piw zawierających w składzie amerykański chmiel, zainteresować nas mogą przede wszystkim dwie pozycje: APA oraz session IPA. APA, czyli american pale ale, to lekkie, jasne piwo górnej fermentacji, któremu amerykańskie chmiele nadają nut cytrusowych, owoców tropikalnych, kwiatowych, itp. Podobnie jest w zasadzie drugiej z wymienionych pozycji – sesyjnej IPA, jest ona może jedynie nieco bardziej goryczkowa.

piwa na lato - APA

Piwa pszeniczne

Trunki pszeniczne są świetnym wyborem jako piwa na lato, gdyż w zdecydowanej większości cechują się lekkim, rześkim smakiem, często z kwaskową, cytrusową nutą. Spośród tej grupy najpopularniejszy u nas, jak i na całym świecie jest hefeweizen. Piwo pszeniczne o dużej mętności, o nucie bananowo-goździkowej. Również dużą popularnością cieszy się belgijski styl witbier. To piwo z dodatkiem kolendry oraz skórki pomarańczowej o rześkim, lekko cytrusowym smaku. Istnieje cała gama innych piw pszenicznych, jak chociażby nasze rodzime grodziskie, niemieckie kwaśne piwo berliner, czy zamorski styl american wheat.

piwa na lato - piwa pszeniczne

Mixy piwne

Jeśli nie jesteś zbytnim purystą, mogą Ci się spodobać piwne mixy. To napoje alkoholowe powstałe ze zmieszania piwa z innym, najczęściej bezalkoholowym napojem. Najpopularniejszą spośród pozycji tego typu jest radler, zwany również shandy oraz panache. Jest to mix piwa z napojem gazowanym, najczęsciej cytrusową oranżadą / lemoniadą. Dla tych, którzy cenią sobie smak Coca Coli czy też Pepsi powstał diesel. W tym trunku rolę lemoniady przejmuje napój typu cola. Zobaczcie również 6 najlepszych drinków na bazie piwa, które musisz znać.

piwa na lato - radler

Piwa smakowe

To trunki, w których do piwa zostały dodane różne kompozycje smakowe w formie czystych aromatów, bądź skoncentrowanego syropu. W ten sposób powstają piwa o smaku malinowym, jabłkowym, tequili oraz inne mniej popularne smaki.

piwa na lato - piwa smakowe

Belgijskie „dzikusy”

Do tej grupy zaliczają się piwa typu lambic (kriek, framboise, pecherese) oraz piwa flandryjskie: flanders red ale, oud bruin. Te pierwsze to dłuugo leżakowane piwa fermentowane dzikimi drożdżami. Kriek to piwo z dodatkiem soku wiśniowego, framboise zawiera maliny zaś pecherese to wariant brzoskwiniowy. Piwa flandryjskie swój „funky” aromat nabywają przez leżakowanie w beczce po winie. Te kwaskowe, lekko „dzikie” pozycje belgijskie również nadają się jako źródło letniego orzeźwienia 😉

piwa na lato - lambic

To tylko subiektywny przegląd  gatunków piw, które najlepiej smakują latem. Zachęcamy do próbowania różnych gatunków, testowania i szukania browarów, które na długo zostaną tymi ulubionymi.

Jeśli nie podano inaczej wszystkie grafiki produktów pochodzą z materiałów udostępnionych przez producentów, sieci handlowe, źródeł open source lub z zasobów własnych twórców strony TopBeer. Zostały przez nas zamieszczone w celach edukacyjnych – jako informacja o aktualnej ofercie rynkowej. Mają wyłącznie charakter informacyjny – nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu prawnym. Wpis nie powstał we współpracy z żadnym z producentów ani  też sieci handlowych wymienionych w artykule. Nie był też przez nie sponsorowany / finansowany. Strona TopBeer oraz jej twórcy nie ponoszą odpowiedzialności za błędne dane podane przez producentów i/lub sieci handlowe.